Praktycznie od momentu pierwszych nasadzeń wkoło domu, tak jak większość zapaleńców, szukałem prostego a zarazem zrozumiałego dla mnie opisu-terminarza-kalendarza prac jakie należy wykonać na winnicy.
Oczywiście w tej chwili jest to dla mnie jedynie wskazówka i kierunek jaki powinienem obrać, a nie instrukcja obsługi, którą należy bezmyślnie czytać i wdrażać bez chwili zastanowienia.
Dla każdego kto przeżywa teraz podobne dylematy jak ja kiedyś będzie to na pewno nieodzowna ściąga.
Ja co prawda nie korzystam już z dobrodziejstw pierwszego oprysku siarką, gdyż uważam go za mało skuteczny, ze względu na sposób w jaki ma ona ochraniać przed grzybami.
Wprowadzam za to na szeroką skalę oprysk CIECZĄ BORDOSKĄ / BURGUNDZKĄ o której wpis znajduje się zarówno na blogu jak i na kanale YouTube.
Nie usuwam również korzeni przypowierzchniowych, ale mam winnicę zadarnioną, a winorośl musi sama konkurować z innymi roślinami o wodę i składniki pokarmowe. Oczywiście co jakiś czas odchwaszczam rzędy.
Cytuję więc tekst znaleziony dawno temu na stronie Winnicy Przybyłówka:
Terminarz prac w winnicy:
Wpis oryginalny z którego korzystam znajduje się tutaj:
http://www.winnicaprzybylowka.pl/91,Terminarz_prac_w_winnicy.html
- Przed odkryciem wysianie nawozów mineralnych (POLIMAG-S (Polifoska), SIARCZAN POTASU) lub organicznych (w bruzdy powstałe przy okrywaniu na zimę).
- Po odkryciu, jak wzrosną temperatury (bo inaczej nie zadziała, gdyż wszystko co ma być zgładzone jeszcze "śpi") oprysk SIARKOLEM (Tiotar - roztwór 2-3%) - ale zanim pękną pąki. Po 1 dniu MIEDZIAN roztwór 3% i po 2 dniach AMISTAR - na czarną plamistość.
- Następnie jeszcze przed pękaniem pąków, ale jak już obudzą się przędziorki KONIECZNY OPRYSK OLEJAMI na przędziorki. Polecane środki: Paroil, Promanal, Treol, Catane.
- W maju jak przyrosty osiągną około 10 cm i pogoda spowoduje rozwój mączniaka rzekomego (zasada 10:10:24 - 10mm deszczu przy temperaturze 10*C przez 24h czyli w nocy) konieczny oprysk Ridomilem (patrz zwalczanie mączniaka rzekomego winorośli). Zabieg powtórzyć po 14 dniach.
- W pierwszej połowie maja koniecznie usuwamy korzenie podpowierzchniowe.
- Jeszcze przed kwitnieniem rozpocząć dokarmianie dolistne (Ekolist, Florovit, Mikrovit) i powtarzać co 10 dni - DO POŁOWY LIPCA.
- Przed kwitnieniem ochrona chemiczna przeciw mączniakowi rzekomemu - RIDOMIL GOLD lub AMISTAR 250 SC (wgłębne), później FOLPAN 80 WG (kontaktowy).
Przeciw mączniakowi prawdziwemu - TOPAS 100 EC (wgłębny) ewentualnie lub później TIOTAR (lepszy jest SIARKOL EXTRA 80 WP, ale coraz trudniej dostępny) albo BAYLETON 25 WP.
Przeciw szarej pleśni - RONILAN (karencja 28 dni) później ROWRAL (karencja 14 dni) lub bardzo dobry TELDOR 500 SC (karencja 1 dzień)
Do ochrony chemicznej można zastosować oprysk uniwersalny zrobiony przez siebie:
Dawka na 10 litrów wody:
- 7,5 ml AMISTAR 250 SC
- 12,5 g FOLPAN 80 WG
Każdy ze składników rozrobić w osobnym naczyniu i połączyć w opryskiwaczu. W/w specyfik wykazuje skuteczność na obydwa mączniaki, szarą pleśń i czarną zgniliznę. Można stosować maksymalnie 3 razy w sezonie. Wykazuje objawy lekkiego poparzenia powierzchni liści przy stosowaniu pod osłonami. W gruncie bardzo skuteczny i bez skutków ubocznych. - W okresie poprzedzającym kwitnienie i po zawiązaniu owoców (nie bezpośrednio przed i w czasie kwitnienia) wspomagać winorośle nawozami azotowymi - doglebowo (saletra wapniowa) lub dolistnie.
W przypadku niekorzystnej pogody w czasie kwitnienia lub dla odmian gorzej zapylających się np. Kiesza, można pokusić się o zastosowanie GIBERELINY. - Od pierwszego tygodnia przed kwitnieniem do dwóch tygodni po, można wyłamać pasierby przy latorośli i nie powinny wybić oczka zimowe. Następne pasierby usuwać za drugim liściem a pasierby bis(pasierb na pasierbie) za pierwszym.
- W połowie czerwca zacząć rozstawiać pułapki na osy - matki (im więcej unieszkodliwionych matek - tym mniej gniazd w okolicy).
- W połowie sierpnia (po ogłowieniu latorośli) rozpocząć opryski SIARCZANEM POTASU (K2SO4 w formie krystalicznej - nie granulowanej - bo krystaliczna lepiej rozpuszcza się w wodzie) na lepsze drewnienie łozy (roztwór 1% czyli 10g/1l wody - 2-3 oprysków w odstępach 10-14dni w zależności od jakości drewnienia). Rozpuszczonym w wodzie siarczanem potasu można również podlać krzewy w czasie rozwoju jagód - wspomaga rozwój cukru w owocach.
- Od połowy sierpnia kontrolować dojrzewanie deserówek i odnotowywać dane za bieżący rok oraz zacząć systematycznie sprawdzać zawartość cukru w odmianach winiarskich.
- Zbiory i przetwarzanie owoców
- Od listopada można powoli przystępować do zabezpieczania krzewów na zimę - na razie cięcie zgrubne (żeby zredukować ilość przykrywanej łozy) oraz zdjęcie z podpór i położenie na ziemi (przymocować do powierzchni za pomocą "śledzi" zrobionych z drutu).
- Gdy w prognozach pogody zapowiadają zbliżającą się zimę przysypać krzewy ziemią i czekać do wiosny.
Wpis oryginalny z którego korzystam znajduje się tutaj:
http://www.winnicaprzybylowka.pl/91,Terminarz_prac_w_winnicy.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz